Mamak Belediyesi Ana Sayfa
Ana SayfaBize Ulaşın Bilgi Edinme HakkıRss Facebook Twitter
ANAYURT- GÜLSEREN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ’NE İLK BALYOZ BAŞKAN AKGÜL’DEN
Kentsel Dönüşüm ve sosyal projelerle Mamak’ın çehresini değiştiren Mamak Belediyesi, Mamak’ta çarpık yapılaşmanın önüne geçerek, depreme dayanıklı konutların inşa edileceği, Mamak’ın iki ayrı mahallesi’ni kapsayan Gülseren- Anayurt Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkımlarını aralıksız sürdürüyor. Mamak Belediyesi ile TOKİ arasında imzalanan anlaşma sonucu, Gülseren Anayurt Kentsel Dönüşüm Projesi'nin açılışı, Anayurt Mahallesi Muhtarı Halit Demir’in kendi binasını balyoz darbeleri ile yıkması ile başladı. Demir’in ardından, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ile TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel de balyozla binanın duvarlarını yıktı. Bu sene ilk etabı başlayan proje ile bu alanın tamamını kısa sürede tamamlayacaklarını dile getiren Başkan Akgül, "Ankara'nın en güzel yerlerinden birisi haline getireceğiz." dedi. Yıkımın ardından Başkan Akgül, TOKİ Başkanı Karabel ile birlikte Altıağaç- Karaağaç ve Yatık Musluk Kentsel Dönüşüm Proje alanında da incelemelerde bulunarak vatandaşlarla sohbet etti.

Gülseren ve Anayurt Kentsel Dönüşüm Projesi'nin açılışına, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, Ak Parti Mamak İlçe Başkanı Muhammed Abdullah Özer, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, TOKİ Başkan Yardımcısı Ayşe Çalkan, TOKİ Kentsel Yenileme Daire Başkanı Gürol Konyalı, Mamak Belediyesi Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcıları, birim müdürleri ve vatandaşlar katıldı.
Mamak Belediyesi ile TOKİ arasında imzalanan 5393 sayılı kanun ile 775 sayılı gecekondu kanunu çerçevesinde imzalanan protokol gereğince, toplam 44 bin metrekare alan üzerinde uygulamaya konan Gülseren Anayurt Kentsel Dönüşüm Projesi 5 bin 400 konuttan oluşuyor. Toplam 1100 gecekondunun yıkılacağı proje alanının yüzde 20'si konut, yüzde 80'i de yeşil alan, yol ve sosyal donatı alanı olarak hayata geçecek. Proje kapsamında %67 gecekondu sahibi , %50 de hem gecekondu hem de arsa sahipleriyle anlaşmalar sağlandı.

Proje Ankara’ya örnek olacak
Geçtiğimiz Ocak ayında Anayurt Mahallesi Karadeniz Sokak'ta 120 gecekondunun yıkımı ile başlayan proje kapsamında bugüne kadar 415 gecekondu yıkıldı. 685 gecekondunun ise halen yıkımı devam ediyor. Toplam 588 gecekondu sahibi, 223 arsa sahibi ve 11'de tapu tahsis belgesine sahip vatandaşla uzlaşma sağlandı. Proje çerçevesinde Ankara'da yeşil alanı en fazla modern konutlar inşa ediliyor.

Akgül: "Projemizi konut yapmak değil, yaşam alanı olması açısından önemli görüyoruz."
Projenin Ankara’ya örnek olacağını belirten Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, bu sene ilk etabı başlayan proje ile bu alanın tamamını kısa sürede tamamlayacaklarını söyledi. Akgül "Bölgemizde kentsel gelişim ve dönüşüm projelerimiz hızla ilerliyor, buna paralel olarak da gecekondular hızla azalıyor. Anayurt- Gülseren Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında da bin 100 gecekonduyu yıkıp yerine 5 bin 400 konut yapacağız. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Kentsel ve sosyal dönüşüm projelerimizin tamamlanmasıyla birlikte Mamak'a yeni bir çehre kazandıracağız. Projemizi konut yapmak değil, yaşam alanı olması açısından önemli görüyoruz. Önceliğimiz vatandaşımızın önceliği. Bu yıl ilk etabına başlayacak şekilde projemiz, Ankara’nın en güzel yerlerinden biri haline gelecek.”dedi.

TOKİ Başkanı Karabel: “Nüfusu 100 bini aşkın 21 şehir yaptık”
Yıkım öncesi törende konuşan TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel de planlı kentleşme sürecinde TOKİ'nin 2003'ten bu yana 258 bin 500 konutluk gecekondu yenileme projesine başladığını, bunun 47 binlik bölümünü bitirdiklerini açıkladı. 2011 yılının 6. ayında kendilerine verilen 500 bin kontluk hedefi tamamladıklarını belirten Karabel, "Nüfusu 100 bini aşkın 21 şehir yapmış bulunuyoruz. Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın vermiş olduğu ikinci bir 500 binlik konut hedefini de 2023'e kadar tamamlayacağız." diye konuştu
        
TOKİ olarak sosyal konut uygulamalarının yanı sıra, hastane, okul, karakol, spor tesisleri, kamu hizmet binaları görevlerini de yürüttüklerini belirten Karabel, “Yaşanan son depremler gösterdi ki artık kaybedecek zamanımız yok. Acilen kentlerimizin sağlıklı ve dayanıklı hale getirilmesi için çalışmalarımızı hızlandırmamız gerekiyor. Kentsel Dönüşüm Projeleri, TOKİ’nin ya da belediyelerin yalnız başına yapabileceği bir çalışma değildir. Kentlerimiz, gecekondu ve kaçak yapılardan, fonksiyonu yitirmiş binalardan arındırmadıkça, depreme karşı güvenli hale gelmedikçe, gelişmiş bir ülke olamayız.”dedi.
 
Ankara’ya farklı bir perspektif kazandırıp, Mamak ilçesini de bir cazibe merkezi konumuna getirecek bir projenin başlangıç arifesinde olduklarını da belirten Karabel, 10 Ağustos 2010 tarihinde Mamak Belediyesi ile İdaremiz arasında imzalanan protokol kapsamında içinde bulunduğumuz alanda bin 100 yapının yıkımı tamamlanıyor. Belediye ile ortaklaşa hazırlanan kentsel dönüşüm projesine göre 5 bin 400 konut, ilköğretim okulu, lise, ticaret merkezleri, cami, park ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır. Protokol tarihinden itibaren kısa süre içinde hak sahipleri tespit ve değerleme çalışmaları tamamlanmış, hak sahipleri ile görüşme aşamasına geçilmiştir.” dedi.

Proje kapsamında ilk olarak kendi evi yıkılan Anayurt Mahallesi Muhtarı Halit Demir birçok vatandaşın daha iyi şartlarda yaşaması için bu projenin gerekli olduğunu söyleyerek Başkan Akgül'e teşekkür etti. Demir "İnsanların daha iyi şartlarda yaşaması için bu proje çok gerekli. Yıllarımızı geçirdiğimiz evimizi yıkılırken görmek tabi ki bizde bir burukluk yaratıyor ancak bunlar tatlı burukluklar. Proje ile daha modern konutlara, okula, sosyal donatılara kavuşacağız. Başkanımıza teşekkür ediyoruz.”dedi.

Vatandaşlar ellerindeki “Çarpık yapılaşmaya son, modern yapılaşmaya evet”, “Gecekondudan kurtardığınız için sağolun başkanım”, “Huzurlu ve güvenli bir ortam sağlayacağınız için teşekkürler başkanım” yazılı dövizlerle yıkıma destek verdi.

Habere Ait Diğer Fotoğraflar:

     

     

     

     

 
 
 


1.jpg Mesut AKGÜL
MAMAK BELEDİYE BAŞKANI

Başkan'ın MesajıFotoğraf Galerisi
Başkana Mesaj
İhaleler

Etkinlik Takvimi