Mamak Belediyesi Ana Sayfa
Ana SayfaBize Ulaşın Bilgi Edinme HakkıRss Facebook Twitter
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MECLİS ÜYELERİ HEYELAN ALANINDA İNCELEME YAPTI
Ankara Büyükşehir Belediyesi meclisinde, 50. Yıl Kentsel Dönüşüm Projesi alanında bulunan Çankaya 50.nci Yıl Mahallesi ve Mamak Şehit Cengiz Topel Mahallesi’nde meydana gelen heyelanda evleri zarar gören vatandaşların durumlarının yerinde tespit edilmesi ve sorunların çözümüne katkıda bulunulması amacıyla her siyasi partiden iki meclis üyesinden oluşan inceleme komisyonu, Çankaya ve Mamak Bölgesinde kalan heyelan alanında incelemelerde bulundu. Çok sayıda gecekondunun yıkıldığı heyelan bölgesinde incelemelerde bulunan komisyon üyeleri, incelemelerin sonunda oluşturacağı raporu Büyükşehir Meclisine sunacak.
 
Büyükşehir Meclis Üyeleri Davut Erdem, (Ak Parti)   Faruk Gültekin (Ak parti), İbrahim Uyar, Hayrettin Çetin(MHP) , Durmuş Özcan, Cemil Gülsoy(CHP) ‘un bulunduğu inceleme komisyonuna Mamak Belediyesi Meclis Başkan Vekili Erdal Ak ve Mamak Belediyesi Meclis Üyesi Ertan Işık’ta eşlik etti. Hasar gören evleri tek tek dolaşarak, vatandaşlarla konuşan heyet, belediye ekiplerinin çalışmalarını da yerinde inceledi.

Komisyon Başkanı Davut Erdem: Amacımız çalışmaları yerinde incelemek, vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermek
Siyasi bir amaç gütmeden, vatandaşların mağduriyetini gidermek için bu komisyonun kurulduğunu belirten Komisyon Başkanı Davut Erdem, bütün partilerin eşit katılımıyla hasar tespit çalışmaları yaptıklarını belirterek şöyle dedi:”Ankara Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde bütün siyasi partilerin eşit katılımıyla hasar tespit çalışması yapıyoruz. Mamak ve Çankaya bölgesindeki yıkılan gecekondulardaki tahliye işlemleri ve vatandaşın mağduriyetlerini, bir çalışma gerçekleştirip, objektif bir rapor ortaya koyacağız. Yapmış olduğumuz gözlem, yeraltı sularından ve bölgenin yapı yasaklı alan olması dolayısıyla üç yüz, ila dört yüz gecekonduyu ilgilendirecek bir durum meydana geldi. Ağır kış koşullarının yaşanmasıyla da vatandaşların barınma ihtiyaçları ortaya çıktı. Vatandaşların evsiz kalmalarını önlemek için Ankara Büyükşehir Belediyemiz neler yapabilir? Mamak ve Çankaya neler yapabilir, objektif olarak araştırmalarımızı yapıp rapor hazırlayacağız. Rapor Büyükşehir Meclisince oylanarak kalıcı ve bağlayıcı sonuçlar verecek. Bütün partilerden eşit sayıda temsilcilerin olması da, bu konunun siyasi amaçlı olmadığını ve çözüm önerili bir rapor oluşturulacağını gösteriyor. İncelemelerde 100 kadar ev boşaltıldı.100 evin 70’ i başka yere taşınmış.Taşınma işlemleri halen de devam ediyor. Mamak Belediyesi 6 ay süreyle 300 liralık kira yardımı yapacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi meclisinde de mağduriyetler giderilene kadar 300 liralık kira yardımı yapacak.
 
Belediyeler üzerine düşen görevi yapıyor. Yaptığımız incelemede vatandaş özellikle Mamak Belediyesi’nin ilk andan beri yapmış olduğu çalışmasından çok memnun. Çankaya Belediyesi de olayın ciddiyetine vakıf olmuş durumda. Belediyelerin çalışmalarını ve eksikliklerini de biz rapora işleyeceğiz. Bu bölge 50.Yıl Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında. Vatandaşlar ve bazı meslek odalarının itirazıyla yürütmeyi durdurma kararıyla proje alanları bozulmuş. En kısa zamanda burada planlar ve parselasyonlar yapılacak.”dedi.
  
Komisyon üyelerinin afet bölgesi ile ilgili raporu Büyükşehir Meclisince oylanarak kalıcı çözümler bulunacak.

Habere Ait Diğer Fotoğraflar:

     

     

     

 

 


1.jpg Mesut AKGÜL
MAMAK BELEDİYE BAŞKANI

Başkan'ın MesajıFotoğraf Galerisi
Başkana Mesaj
İhaleler

Etkinlik Takvimi