Mamak Belediyesi Ana Sayfa
Ana SayfaBize Ulaşın Bilgi Edinme HakkıRss Facebook Twitter
BAŞKAN AKGÜL VE MECLİS ÜYELERİ’NDEN YATIRIM TURU
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, ilçede yapılan projeler ile yeni yapılacak çalışmaları, yerinde görülüp, bilgilendirmek amacıyla Belediye Meclis Üyeleri’ne ilçe genelinde yatırım turu düzenledi. Geziye Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Mamak Belediyesi Meclis Üyeleri, Başkan Yardımcısı Ahmet Müfit Yıldırım, Başkan Danışmanı Aydın Demir ve birim müdürleri katıldı. Gezi otobüsüyle Mamak Belediyesi önünden başlayan proje turunda Akgül, 3 yıllık görev süresi boyunca hayata geçirdiği ve devam eden projeleri anlattı. Gezi’nin sonunda Başkan Akgül, projelerin hayata geçirilmesinde meclis üyelerinin büyük katkısı olduğunu belirterek, bu tür bilgilendirme gezilerinin faydalı olduğunu söyledi.
 
Başkan Akgül, ve Meclis Üyeleri otobüse binerek önce Anayurt- Gülseren Kentsel Dönüşüm Projesi alanı, daha sonra sırasıyla Yatık Musluk Kentsel Dönüşüm Projesi alanı, Başak Aile Merkezi, Başak Mahallesi Gençlik Merkezi ve Kapalı Pazaryeri, Yeşilbayır Aile Merkezi, Kartaltepe Kent Park, Misket Konak Park, Boğaziçi Aile Merkezi, Mamak Kapalı Spor Salonu, Natoyolu Eski Çöplük Alanı, Kırım Sudak Kardeşlik Parkı, General Zeki Doğan Parkı, Türközü Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi, Akdere Kapalı Pazarı, Fahrikorutürk Kapalı Pazarı, Şafaktepe Tarihi Tünel Park, Şafaktepe Sivil Toplum Merkezi, Arif Yaldız Koşu Yolu, Necmettin Erbakan Kongre Merkezi, Altıağaç-Karaağaç Kentsel Dönüşüm Projesi, Anıt Bayrak Projesi gibi devam eden, tamamlanan ve proje aşamasında olan yatırımları gezdiler. Akgül, bu turun Meclis Üyelerinin yatırımlar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olması için çok gerekli olduğunu belirtirken, Meclis Üyeleri de çalışmaları yerinde görmekten memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

Ankara’ya Örnek Proje
Başkan Akgül, turun ilk durak noktası olan Gülseren- Anayurt Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında otobüsün içinden şu bilgileri verdi. Akgül ”İlçemizdeki imar kirliliğinin önüne geçip, sağlıklı bir kentsel yapıya kavuşturma noktasında kentsel dönüşüm projelerini çok önemsiyorum. Anayurt ve Gülseren mahallelerinde hak sahibi vatandaşlarımızı mağdur etmeden, anlaşma sağlayarak yıkımlarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. 460 gecekondu sahibi ve 164 arsa sahibi vatandaşımızla anlaşma sağladık. Proje kapsamında bin 100 gecekondu yıkılıp yerine depreme dayanıklı modern konutlar inşa edeceğiz. Yeşil alan, park alanı, koşu yolu, otopark gibi açık alan olarak kullanılacak yerler projenin yüzde 80'ini oluşturuyor. Yine proje kapsamında okul, cami, sosyal donatı alanları da bulunuyor. Bizim amacımız hak sahiplerini mağdur etmeden yıkımlarımızı gerçekleştirmek ve bölgenin refahı ve gelişmesini bir an önce tamamlamak.Başkan Akgül, 440 bin metrekarelik alan üzerinde gerçekleştirilecek proje kapsamında, TOKİ ile 775 sayılı kanun çerçevesinde ortaklaşa bin 100 gecekondunun yıkılarak, depreme dayanıklı ve daha modern 5400 konutun yapılacağını belirtti.
   
"Yatık Musluk kentsel Dönüşüm Projemiz kapsamında da tüm yıkımlarımızı gerçekleştirdik."dedi.

Aile Merkezlerimiz Model Oluyor
Mamak’ımızın çeşitli bölgelerinde bulunan Aile Merkezlerimiz de aktif iki bin kursiyerimiz kendi alanlarında uzman eğitimciler tarafından ücretsiz olarak yirmi farklı alanda eğitim alıyor. Merkezimizde aile okulu, seminerler, sinema günleri, çay sohbetleri ve psikolojik danışmanlık desteği de veriliyor. Bu kültür yuvalarından binlerce hanım faydalanıyor. Aile Merkezlerimiz hem anneler hem de anne adaylarına büyük yarar sağlıyor. Ayrıca hanımlarımızın eğitim kalitesini yükseltmek, kendilerini geliştirmek, mesleki ve sosyal alanda bilinçli birey ve anne olabilmelerini sağlıyor. Türközü, Ahmet Yesevi, Laika Akbilek, Lalahan ve Kutludüğün Aile Merkezlerimize bu yılbaşında Başak mahallesi’nde hizmete açtığımız Başak Aile Merkezini ekledik. Yeşilbayır Aile Merkezimizi de tamamladık, çok yakında hizmete açacağız. Boğaziçi Aile Merkezimiz de %95 seviyesine geldi.Aile Merkezlerimizdeki uygulamalarımızı beğenen çok sayıda belediye yetkilisi Aile Merkezi’mizde incelemelerde bulunarak projemizi model alıyor ve bu da bizi son derece mutlu ediyor.
 
Başkan Akgül, yatırım turunda Meclis Üyeleriyle birlikte yapımı %35 seviyesine gelen Kartaltepe Kent Park’ı da gezdi. Projeyi Meclis Üyeleri ile paylaşan Akgül şöyle dedi:” Mamaklılar, Kartaltepe Kentpark ile her yaş grubundan hemşerilerimizin dinlenebileceği, eğlenebileceği, spor yapabileceği, güvenli bir rekreasyon alanına kavuşacak. Yüzde otuz seviyesine ulaşan projemizin içinde Kartaltepe'nin adını temsilen alana hâkim bir tepeye 7 tonluk bir kartal figürü yerleştiriliyor. Yine projemiz kapsamında Başkent'in en büyük çocuk oyun alanı inşa ediyoruz. Çocuklarımız bu alanda gönüllerince eğlenecek. Projemizin ikinci etabında Hatip Çayı'nın proje içinde kalan bölümü temizlenerek oluşturulan gölette Başkentliler gondolla gezecek. Projemiz içinde ışık gösterileri de yer alacak, kayalar aydınlanacak ve 4 mevsim farklı özellikler gösteren bitkiler yerleştirilecek. Kent parkımız tamamlandığında aileleriyle birlikte vakit geçirecek vatandaşlarımız, nefes alabilecekleri bir alana kavuşacak.”

Misket Konak Park modern ve geleneksel işçiliği ile konuşulacak
Başkan Akgül ve Meclis Üyeleri Misket Mahallesi’nde yapımı %45 seviyelerine ulaşan Misket Konak Parkı da gezdi. Akgül konağın sosyal faaliyetlerin yanı sıra görünümü ile de Mamak’a ayrı bir hava katacağını belirtti. Akgül” Konak parkımız 20 bin metrekare alana sahip. Projemiz içinde yine koşu yolları, yatay asansörler, seyir terasları, halkın sosyal ve kültürel amaçla kullanacağı mahalle konağı, anfi, 2 adet düğün salonu, çok amaçlı salon, çocuk oyun alanı, fitness alanı, hanımlar lokali bulunuyor. Mahalle Konağımızın yapımı %45 seviyesine ulaştı. Modern ve geleneksel işçiliği ile de çok konuşulacak konak parkımıza tarih ve doğanın iç içe olacağı taş duvarlar da farklı bir görünüm kazandıracak.

Şafaktepe Tarihi Tünel Macera Tüneli Oluyor
Başkan Akgül ve Meclis Üyeleri’nin bir sonraki durağı 1995 yılında sığınak olarak kullanılan ve o yıldan beri hiç açılmamış, 800 metre uzunluğa sahip Şafaktepe Tarihi Tünel alanı oldu. Tünel Park Projesinin çalışmalarının başladığını belirten Akgül, 800 metre uzunluğa sahip tünel projesinde Aile Merkezi, mahalle konağı, çocuklar için macera tüneli, sanatsal eserlerin sergileneceği sergi alanları, düğün salonu ve açık hava dinlenme tesisi, akvaryum, ışık oyunları, lokomotif tren yer alacak.”dedi.

Mamak’ın Spor Akademisi
Türközü Mahallesi’nde yapımı %50 seviyelerine ulaşan Türközü Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksinin inşaatında önemli mesafe aldıklarını kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, %50 seviyesine ulaşan Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksinin Mamak’ın adeta Spor Akademisi olacağını belirtti. Meclis Üyeleriyle birlikte inşaatı devam eden tesisi gezen Akgül, tesisin ilçenin kültürel ve ekonomik gelişimine büyük katkı sağlayacağını belirterek Mamak’ın bu projeyle önemli bir spor yatırımına kavuştuğunu söyledi.

Mamak Kapalı Spor Salonu
Durali Alıç mahallesi’nde 16 bin metrekarelik alanda Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirilecek Mamak Kapalı Spor Salonu Proje alanını da gezen heyete bilgi veren Akgül şöyle dedi:”Projemizin ihalesini gerçekleştirdik. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğümüz ile ortaklaşa yapacağımız Kapalı Spor Salonu Projesi kapsamında 4 bin kişilik uluslar arası kapalı spor salonu yapılacak. Tesis, her türlü etkinliğe ve uluslar arası müsabakalara ev sahipliği yapacak.
 
Akgül turun sonunda Meclis Üyelerine, yatırımlar konusundaki katkılarından dolayı teşekkür etti. Akgül”Daha güzel projeleri birlikte hayata geçireceğiz, katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.”dedi.

Habere Ait Diğer Fotoğraflar:

     

   
1.jpg Mesut AKGÜL
MAMAK BELEDİYE BAŞKANI

Başkan'ın MesajıFotoğraf Galerisi
Başkana Mesaj
İhaleler

Etkinlik Takvimi