CANLI YAYIN

Evlenme

MAMAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI EVLENDİRME MEMURLUĞU NİKAH AKDİ İÇİN İSTENİLEN EVRAKLAR

  1. Müracatta bulunacak olan çiftlerden birinin Mamak’ta ikamet etmesi gerekmektedir.
  2. Müracat esnasında nüfüs cüzdanlarının aslı ve fotokopisi gerekmektedir.
  3. Mamak’ta bulunana 13 nolu Sağlık Ocağından 11:00’a kadar çiftlerin evlenme raporu,akdeniz anemisi testini yaptırmaları gerekmektedir.
  4. Son üç ay içerisinde çekilmiş 3’er adet vesikalık resim gerekmektedir.
  5. Nüfus cüzdanlarında çift pres yapılmaması gerekmektedir.Soğuk mühür resmin üzerinde gözükecek şekilde ve kimliklerin 10 yılı geçmemiş haliyle başvuruya geleceklerdir.
  6. Kızlık soyadını kullanmak isteyenlerin evlendirme memurluğumuzca dilekçelerini doldurmaları halinde eşinin soyadıyla birlikte kulanabilmektedir.
  7. Evlenme yaşı 18’i doldurmuş erkek ve kadın evlenebilir.17 yaşında olanlar anne baba rızası ile evlenebilirler.müracata geldiklerinde anne baba’da bulunacaktır.16 yaşını doldurmuş kadın veya erkek mahkeme kararı ile evlenebilir.
  8. Boşanmış bayanlar 300 gün geçmedikce evlenemezler.Bekleme süresinin kaldırılması için aile mahkemelerine başvurarak (iddet müddeti)bekleme süresini kaldırma gerekçeli mahkeme kararı getirmeleri gerekmektedir.
  9. Yabancı uyruklu vatandaşlar ülke büyük elçiliklerinden bekarlık belgesi(evlenme ehliyet belgesi ve doğum belgesi)alacaklardır.Bu belge dışişleri bakanlığı yabancılar şubesinden onaylatılacaktır.Mülteci konumunda olan ve ülkemizde barınan yabancılara ait bekarlık belgeleri göç idaresinden temin edilecektir.
  10. İzin almak isteyen çiftlerin birlikte müracat etmeleri halinde izin belgesi alabilirler.

Telefon :

0 312 363 84 74

0 312 550 71 81 (430 Evlendirme)