CANLI YAYIN

Milli şair Mamak’ta anıldı


Küllerinden doğan bir milletin var olma mücadelesinin mısralara döküldüğü İstiklal Marşı’nın kabulünün 97. yıldönümü ve milli şair Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri kapsamında Abidinpaşa Anadolu Lisesi’nde program düzenlendi.

Mamak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen programa, Mamak Kaymakamı Ziya Polat, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney katıldı.

Minik Zeynep 10 kıtayı ezbere okudu

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan barkovizyon gösterimi ile devam etti. Mehmet Akif’in, İstiklal Marşı’nı hangi şartlarda kaleme aldığı da mini bir tiyatro ile sergilendi. İstiklal Marşı okuma yarışmasında ilçe birincisi olan 5 yaşındaki Zeynep Dakılır’da 10 kıtayı ezbere okuyarak herkesin beğenisini kazandı.

Milli ruhu diri tutuyor

İstiklal Marşı’nın, 97 yıl önce yazılmasına rağmen milli ruhu, vatan millet aşkını diri tutan ve geleceğimizi şekillendirecek kadar yenilikçi bir yapıya sahip olduğunu ifade eden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Milletimizin milli mücadeledeki azmini ve kahramanlığını anlatmak için yazılan en büyük eser İstiklal Marşı’dır. İstiklal Marşı’nın dizelerinde de vurgulandığı gibi Türk milleti ezelden beri hür yaşamış ve daima hür yaşayacaktır” dedi. Program sonunda Abidinpaşa Anadolu Lisesi’nde düzenlenen İstiklal Marşı konulu afiş ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere plaket takdim edildi.

 

 

 

 

Haber Fotoğrafları