CANLI YAYIN

Dezavantajlı Bölgelerde Mobil Anaokulu Projesi

     Mamak Belediyesi’nin Avrupa Birliği Projesi kapsamında 9 mahallede uygulamaya koyduğu ‘Dezavantajlı Bölgelerde Mobil Anaokulu Projesi’ tamamlandı. 4 ay boyunca haftanın yedi günü anaokulu şeklinde düzenlenmiş otobüste eğitim gören 4-5 ve 6 yaşlarındaki 120 öğrenciye, Mamak Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törenle karneleri verildi.

Sabah 08.30’da eğitime başlayan Mobil Anaokulu’nda 3 öğretmenle birlikte 6 stajyer öğretmen adayı gezici eğitim otobüsünde ders verdi. Masa, sandalye, oyuncaklar, dolaplar, lavabo, eğitim malzemeleri ve projeksiyon aleti bulunan anaokulu şeklinde düzenlenmiş gezici eğitim otobüsünde, çocuklara boyama, hikaye dinleme, drama çalışmaları, ritim çalışmaları, deney yapımı, kukla gösterisi, kağıt katlama eğitimleri, müzikli dramatizasyon çalışmaları ve tepegöz ile hikaye anlatımı gibi eğitimler verildi.

9 Mahallede uygulanan proje kapsamında çocuklar yaş dağılımına göre 6 bölgeye ayrıştırıldı. Birinci bölge Yeşil Bayır Mahallesi’nde yaş Aralığı 60–72 ay, ikinci bölge Altınevler Anayurt, Gülseren, Gülveren mahallelerinde 48–60 ay, üçüncü bölge Şahapgürler mahallesinde 48–60 ay, dördüncü bölge Kıbrıs mahallesinde 36–48 ay, beşinci bölge Dutluk mahallesinde 36–48 ay ve altıncı bölge Ekin mahallesi olup 60–72 ay aralığındaki çocukları kapsadı.

Proje kapsamında sadece çocuklara değil ailelerinin de eğitimde önemli olduğu bilinciyle toplam beş yüz aileye okul öncesi eğitime dair seminer verildi. Miniklere ayrıca eğitimin yanı sıra, sağlık taramaları, çevre bilinçlendirme eğitimleri ve Ankara gezileri gibi sosyal aktivite imkânları sunuldu.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız: http://mobilanaokulu.mamak.bel.tr/anasayfa.html