CANLI YAYIN

Girişimcilik ve Teknoloji Kullanımının Çalışılarak Öğrenilmesi Projesi

“GİRİŞİMCİLİK VE TEKNOLOJİ KULLANIMININ ÇALIŞILARAK ÖĞRENİLMESİ PROJESİ”

 

Mamak Belediyesi, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi proje ortağı “Girişimcilik ve Teknoloji Kullanımının Çalışılarak Öğrenilmesi” adlı Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim projesi kapsamında 50 genç, 2010 yılı Şubat ayında Avrupa Birliği ülkelerine gönderildi.
Proje kapsamında 50 kişi (5’i engelli, 5’i refakatçi) 6 hafta süreyle Almanya, Avusturya, Belçika ve İngiltere’de eğitim aldı.  Katılımcılardan 25 kişi (5’i engelli, 5’i Almanya’da refakatçi), 5 kişi Avusturya’da, 10 kişi Belçika’da ve 10 kişi İngiltere’de stajlarını tamamladı ve sertifikalarını 16 Aralık 2010 tarihinde Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ve Mamak Belediye Başkanı’nın elinden aldı.
Meslek lisesi, meslek yüksek okulu ya da üniversite mezunu olarak meslek sahibi olan veya herhangi bir kursu bitirerek meslek sahibi olduğunu belgeleyen işsiz kişileri kapsayan Projeye 1300 başvuru yapıldı. Projeden yararlanma hakkı kazanan  50 kişiye kendi alanlarında Avrupa’da yürütülen faaliyetleri incelemeleri için bir fırsat tanındı ve girişimcilik kültürünün kazanılması konusunda eğitim almalarını sağlandı. Projeden bugüne kadar 170 bin kişi faydalandı. Yurt içi ve ülkeler arası kültürel geziler de proje de yer aldı. Proje kapsamında gençlerin ulaşımı, konaklaması, yemek masrafları, sigortası, staj ve eğitim ücretleri, yabancı dil kursu ücretleri karşılandı.

Cevdet Yılmaz: “Ülkemizde uygulanan bu programlar “Beşikten Mezara Kadar İlim Öğreniniz” ifadesiyle çok uyuşuyor.”
Avrupa Birliği stajlarını tamamlayan gençlere sertifikalarını veren Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, insanı maksimum düzeyde üretime katmak için aktif iş gücü politikalarını uyguladıklarını belirtti. Ülkemizde uygulanan “Hayat Boyu Öğrenme” adlı programın da “Beşikten Mezara kadar İlim Öğreniniz” ifadesiyle örtüştüğünü belirtti. Yılmaz “Bizim en büyük değerimiz genç nüfusumuz. Geçmişte mesleki eğitime çok önem vermedik, son dönemlerde ise önem veriyoruz. Eğitimle iş gücü piyasası arasındaki ilişkiyi de gözden geçiriyoruz. İnsanı maksimum düzeyde üretime katmak için, aktif iş gücü politikalarını uygulamaktayız.” dedi.
Engellilerin de unutulmayarak projelerde onlara da yer verilmesini, programın kalitesine bağlayan Bakan Yılmaz, projeye ev sahipliği yapan Mamak Belediye Başkanı’na, hem projeye katkılarından hem de proje ekibi oluşturarak bu çalışmalara gösterdiği özenden dolayı teşekkür etti.


Mamak Belediye Başkanı:” Yeni AB Projelerimiz de hayata geçecek.”
Proje ortaklarından Mamak Belediye Başkanı da, ikincisi tamamlanan bu projenin devamının geleceğini ve amaçlarının bu projelerin Mamak halkına fayda sağlaması olduğunu söyledi.  Mamak Belediye Başkanı, “2009 Haziran ayında bu projelere yöneldik. 5 proje hazırladık ve bu tamamladığımız 2’inci projemiz. Projeler için ise bir ekip oluşturduk. Hazırladığımız 5 projeyi de takip etmekteyiz. Hayata geçireceğimiz birkaç tane daha projemiz var. Amacımız bu projelerden Mamak halkının en iyi şekilde faydalanmasıdır. Diğer AB projelerimiz ise yakın zaman içerisinde hayata geçecek” şeklinde konuştu.