CANLI YAYIN

Kadınların İşgücü Piyasasına Kazandırılmaları Projesi

“KADINLARIN İŞGÜCÜ PİYASASINA KAZANDIRILMALARI VE EKONOMİK OLARAK GÜÇLENDİRİLMELERİ PROJESİ”

-KWELE-

 

Mamak Belediyesi ile Almanya, Yunanistan, Litvanya, Polonya ve Kuzey İrlanda ülkelerinin proje ortağı olduğu “Kadınların İşgücü Piyasasına Kazandırılmaları ve Ekonomik Olarak Güçlendirilmeleri” başlığını taşıyan proje kapsamında 20 dezavantajlı kadına, işe girmesi için gereken, davranış modelleri, kendine güven kazanma, mülakat teknikleri, özgeçmiş yazma, iş bulmak için başvurulacak adresler ve yerler, temel düzeyde bilgisayar becerileri konularından oluşan eğitim verildi.

 

Mamak Belediyesi’nin, koordinasyon ve organizasyon, etkinliklerin ve bütçenin yönetimi, ortaklararası iletişim ve tanıtım ve yaygınlaştırma rolünü üstlendiği proje kapsamında Mamak Halk Eğitim Merkezi’nde eğitim gören 20 kadın, sertifika almaya hak kazandı.

 

5 gün süreyle, özgüveni tanımlamak, özgüveni keşfetmek, temel bilgisayar ve internet kullanımı, yetenek, nitelik, başarıların belirlenmesi, özgeçmiş hazırlama, iş görüşmesi gibi konularda eğitim gören kursiyerlere sertifikalarını Mamak Belediye Başkanı ve eşi verdi. Sertifikaların kadınları iş yaşamına bir adım daha yaklaştırmasını dileyen Mamak Belediye Başkanı, “Biz de bunun talipçisi olacağız. AB fonlarından kazandığımız ilk projenin ilk mezunları olarak biz de sizinle bu heyecanı yaşıyoruz. Bu proje bize bundan sonrakiler projeler için de güzel bir deneyim oldu. AB ile ilgili gerek kadınlara gerek gençlere yönelik projelerimiz devam edecek” dedi.

Dezavantajlı kadınların ofis yönetimi konusunda bilgi ve beceri kazanmaları için cinsiyete dayalı bir öğrenme modelinin geliştirilmesi ve denenmesi amaçlayan projenin kapanış konferansı ise 2009 yılının Ekim ayında  yabancı ortaklarının katılımıyla gerçekleştirdi.
Mamak Kültür Merkezi Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenen konferansa Mamak Belediye Başkanı ve eşi , projenin yabancı ortakları Almanya, Yunanistan, Litvanya, Polonya ve Kuzey İrlanda’nın temsilcileri, kursiyerler ve çok sayıda davetli katıldı.

Kapanış konferansında konuşan Mamak Belediye Başkanı, globalleşen dünyada uluslar arası bütünleşmeyi sağlamanın önemli olduğuna vurgu yaparak, “Bugün burada bunun gerçekleştiğini görüyoruz. 5’i Avrupa Birliği ülkesi olmak üzere 8 ortaklı projenin sonuna geldik. Böyle bir ortaklık grubunun bir araya gelmesi bile büyük başarı. Biz bu başarıyı yakaladık. Bundan sonra da gerek AB, gerekse ülkemiz nezdinde bu projelerin devamı gelecek. Hep birlikte çok güzel projelere imza atacağız” dedi. Kadınların donanımlı bir şekilde, reel olarak işgücüne kazandırılmalarının çok önemli olduğunu kaydeden Mamak Belediye Başkanı, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kursun Kazandırdıkları

Kursiyer Kezban Aydın da kurs süresi boyunca çok eğlendiklerini ve kursun yararlı geçtiğini söyledi. Kurs süresince öğrendiklerini hayatında uyguladığını belirten Aydın, “Bu kursa gelmeden önce böyle bir kalabalığın önünde konuşma yapmayı hayal bile edemezdim. Aldığım eğitimle birlikte özgüvenimi kazandım. Kendimi çok rahat ifade edebiliyorum” diye konuştu. Aydın, “Başta Mamak Belediye Başkanımız ve öğretmenlerimiz olmak üzere, bize bu imkanı veren herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.