CANLI YAYIN

Evlenme

MAMAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI
EVLENDİRME MEMURLUĞU NİKAH AKDİ İÇİN İSTENİLEN EVRAKLAR

 1. Müracatta bulunacak olan çiftlerden birinin Mamak’ta ikamet etmesi gerekmektedir.
 2. Müracat esnasında nüfüs cüzdanlarının aslı ve fotokopisi gerekmektedir.
 3. Çiftler Kendi Aile Hekimliklerinden Evlenme Sağlık Raporu, aldıktan sonra (Kan sonuçları çıktıktan sonra tanzim edilen rapor ile) müracaat etmeleri gerekmektedir.
  • İl dışında ikamet edip, Aile Hekimliği Ankara’da bulunmayan kişiler ve Yabancı Uyruklu kişiler Çankaya 6. Nolu Aile Sağlığı merkezinden (Ön Cebeci Mah. Umut Sok. No:2 Çankaya/ANKARA) Evlenme Sağlık Raporlarını alarak müracaatta bulunabilirler.
 4. Son üç ay içerisinde çekilmiş 3’er adet vesikalık resim gerekmektedir.
 5. Nüfus cüzdanlarında çift pres yapılmaması gerekmektedir. Soğuk mühür resmin üzerinde gözükecek şekilde ve kimliklerin 10 yılı geçmemiş haliyle başvuruya geleceklerdir.
 6. Kızlık soyadını kullanmak isteyenlerin evlendirme memurluğumuzca dilekçelerini doldurmaları halinde eşinin soyadıyla birlikte kulanabilmektedir.
 7. Evlenme yaşı 18’i doldurmuş erkek ve kadın evlenebilir.17 yaşında olanlar anne baba rızası ile evlenebilirler. Müracaata geldiklerinde anne baba’da bulunacaktır.16 yaşını doldurmuş kadın veya erkek mahkeme kararı ile evlenebilir.
 8. Boşanmış bayanlar 300 gün geçmedikçe evlenemezler. Bekleme süresinin kaldırılması için aile mahkemelerine başvurarak (iddet müddeti) bekleme süresini kaldırma gerekçeli mahkeme kararı getirmeleri halinde başvuruları kabul edilecektir.
 9. Yabancı uyruklu vatandaşlar ülke büyük elçiliklerinden bekarlık belgesi (evlenme ehliyet belgesi ve doğum belgesi) alacaklardır. Bu belge dışişleri bakanlığı yabancılar şubesinden onaylatılacaktır. Mülteci konumunda olan ve ülkemizde barınan yabancılara ait bekarlık belgeleri göç idaresinden temin edilecektir.
 10. İzin Belgesi alarak başka Belediyede Nikah talebi olan çiftlerin müracaat şartlarını tamamladıktan sonra birlikte müracaat etmeleri halinde izin belgesi alabilirler.

 

Telefon :

0 312 363 84 74

0 312 550 71 81 (430 Evlendirme)