CANLI YAYIN

Bilgi İşlem Müdürlüğü

1-    “E-BELEDİYE HİZMETLERİNDEN NASIL YARARLANABİLİRİM?
Belediyemizde kaydı olanların İnternet şifresi almaları için sırasıyla şu işlemleri yapmaları gerekmektedir:
İnternet üzerinden Belediyemizin  (http:// belediye.mamak.bel.tr) adresine girilir.
Ana sayfa menüsünden E-Belediye başlığı içerisinden e.mamak.bel.tr adresine girilir.
Kullanıcı Girişi başlığı altında T.C Kimlik NO girilir. Sonra şifre kısmı girilir.
Bu aşamalardan sonra alınan internet şifresi ile şu işlemleri yapabilirsiniz:
E-Tahsilat
Vergi Borcu Sorgulama
İstek ve Şikayet Bildirim ve Takibi
E-harita İşlemleri
Evlendirme İşlemleri
2-    MAMAK BELEDİYESİ 3 BOYUTLU KENT BİLGİ SİSTEMİNİ NASIL KULLANABİLİRİM?
www.mamak.bel.tr adresinde ana sayfadan 3 boyutlu Kent Bilgi Sistemi linkine tıklanır. Açılan sayfadan ilgili program indirilerek bilgisayara yüklenir. Program kurulduktan sonra Mamak City Surf kısa yolu masa üstüne kopyalanır. Masa üstünde ki Mamak City Surf kısa yolu tıklanarak program çalıştırılır.
3-    İNTERNET ÜZERİNDEN İMAR DURUM ÇIKTISINI NASIL ALABİLİRİM?
Ana sayfadan Kent Bilgi Sistemi başlığı altındaki İmar Durum Haritası linkine tıklanır. Açılan pencerede çıktısı alınacak ada/parselin numarası girilir ve bul tuşuna tıklanır. Harita üzerinde seçilen ada/parselin imar durum butonuna basılarak çıktısı alınabilir. Verilen çıktı bilgi amaçlıdır resmi işlemlerde kullanılamaz.
4-    DİJİTAL ORTAMA AKTARILMIŞ YAPI RUHSAT DOSYALARINDAKİ TARANMIŞ BELGELERE NASIL ULAŞABİLİRİM?
Ana sayfadan Kent Bilgi Sistemi başlığı altındaki, Kent Bilgi Sistemi veya İmar Durum Haritası linklerinden birine tıklanır. Açılan sayfadaki ada/parsel sorgulaması linkine ada/parsel numarası girilerek bul tuşuna tıklanır. Seçilen ada parsele ait imar arşiv butonuna tıklanarak taranmış ruhsat verileri görüntülenebilir.
5-    KREDİ KARTIYLA İNTERNET ÜZERİNDEN VERGİ BORCUMU NASIL ÖDEYEBİLİRİM?
Öncelikle bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için e-belediye kullanıcısı olmanız gerekmektedir. Ana sayfada ki e-belediyecilik Hizmetleri linkine tıklanarak T.C. Kimlik numaranız ve şifre girilerek e-belediyecilik Hizmetleri sayfası açılır. Açılan sayfada Borç Sorgu & E-Tahsilat kısmından vergi borcu sorgulanıp kredi kartıyla ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir.
6-    ELEKTRONİK ORTAMDA İSTEK VE ŞİKAYETLERİMİ NASIL BİLDİREBİLİRİM?
www.mamak.bel.tr adresinde ana sayfadan Mamak Beyaz Masa linkine tıklanır. Beyaz Masa Başvuru Formu doldurularak her türlü talep/öneri ve şikayetler elektronik ortamda Müşteri Yönetim Sistemi Birimi (MYS)’ne iletilebilir. Bu formlar ilgili müdürlüklerdeki Müşteri Temsilcilerine ulaştırılarak en kısa sürede gereken işlem yapılır. Başvuru sonucunun görülebilmesi için Başvurularınızı Takip Edin linkine tıklanması yeterlidir. Önceki yıllara ait başvuruların yanıtlarını görebilmek için de Eski Başvurularınız linkine tıklayarak başvuru numarasının girilmesi gereklidir.
7-    ELEKTRONİK ORTAMDA BİLGİ EDİNME BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR MİYİM?
Bilgi Edinme Kanunu kapsamındaki her türlü bilgi ve belgeye, www.mamak.bel.tr adresinde ana sayfadan Bilgi Edinme Birimi linkine tıkladıktan sonra, Online Bilgi Edinme Başvurusu Formu’nu doldurarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu linkteki Bilgi Edinme Hakkında ve Bilgi Edinme Kanunu başlıklarına tıklayarak Bilgi Edinme Kanunu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.
8-    WEB SİTENİZ ÜZERİNDEN MAMAK BELEDİYESİ İLE İLGİLİ BASINDA YER ALAN HABERLERE ULAŞABİLİR MİYİM?
Ana sayfadan Basında Mamak linki tıklanarak hangi güne ait haberlerin okunması isteniyorsa ilgili tarih seçilir ve o güne ait gazetelerde çıkan haberler taranmış gazete kupürleri şeklinde görüntülenebilir.
9- WEB SİTENİZ ÜZERİNDEN BELEDİYEDEKİ BİRİMLERİN GÜNLÜK ÇALIŞMA PROGRAMLARINI TAKİP EDEBİLİR MİYİM?
Ana sayfadan Etkinlik Takvimi başlığı altındaki tarihlerden herhangi birine tıklanır. Açılan sayfada birimler tarafından günlük olarak girilen çalışma programından o tarihte hangi birimde hangi çalışmanın yapılacağı bilgisine ulaşılabilir.