CANLI YAYIN

Sağlık İşleri Müdürlüğü

1-    BELEDİYENİZİN SUNDUĞU SAĞLIK HİZMETLERİNDEN NASIL YARARLANABİLİRİM?
Mamak Belediye Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı hizmet veren Belediye Merkez Hizmet Binası’nda bulunan polikliniğimizde, Dikimevi’nde bulunan Mamak Kültür Merkezi (Eski Konservatuar Binası) Sağlık Merkezi ve Bedrettin Cömert Caddesi No:78’de bulunan Dostlar Sağlık Ocağı’nda Belediyemiz doktorları ve hemşireleri tarafından verilen hizmetten yararlanabilirsiniz.
Belediyemizin periyodik olarak düzenlediği sağlık taramaları hakkında 550 70 68, 550 70 31 , 550 70 36 numaralı telefonlardan bilgi alabilir, hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.
2- BELEDİYENİZİN EVDE BAKIM HİZMETİNDEN NASIL YARARLANABİLİRİM?
Müdürlüğümüze şahsen başvurarak, bağlı bulunduğunuz mahalle muhtarına bilgilerinizi ileterek veya 550 70 68, 550 70 31 , 550 70 36 nolu telefonları arayarak randevu almak suretiyle Evde Bakım Hizmetimizden yararlanabilirsiniz.
3-EVDE VEFAT EDEN BİR YAKINIMLA İLGİLİ DEFİN İŞLEMLERİNİ NASIL YAPABİLİRİM?
Vefat eden kişinin konumunu ve yerini değiştirmeden, vefat edenin Nüfus Cüzdanı aslı ile beraber bir yakınının bizzat Mamak Belediye Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü giriş kat Cenaze İşlemleri Birimine (Mamak cad.No: 213 – Telefon -550 70 24 ) başvurması gereklidir. Cenaze İşlemleri Birmimizde mesai günleri, Cumartesi-Pazar ve resmi tatil günleri dahil 08.00-24.00 arasında hizmet verilmektedir.
4-HASTANEDE VEFAT EDEN BİR YAKINIMIN DEFİN İŞLEMLERİNİ NASIL YAPABİLİRİM?
Hastaneden alınacak defin raporu ile Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü Cenaze işlemleri kısmına başvurulması gerekmektedir.
5-CENAZEMİ ANKARA İÇİNDE DEFNETMEK İSTİYORUM NE YAPMALIYIM?
Mamak Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Cenaze İşlemleri Birimine müracaat ederek Büyükşehir Belediye Meclisince 2008 yılı için tespit edilen 475 YTL mezar ücretinin makbuz karşılığı nakit olarak ödenmesi gerekir. Mükerrer Defin ( 5 yıl önce yapılan definler) yapılacaksa Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mezarlıklar Müdürlüğünden alınacak resmi yazı ile Belediyemize müracaat edilmelidir. Ankara İli içi nakillerde Belediyemiz ÜCRETSİZ cenaze aracı tahsis etmektedir.
6-CENAZEMİ ANKARA DIŞINDA DEFNETMEK İÇİN NE YAPABİLİRİM?
Ankara dışına cenaze nakli için, defin raporundan sonra, Belediyeye verilecek dilekçeye istinaden birimden alınacak yol izin belgesi ile nakil işlemi yapılabilir. İl dışı nakillerde araçlarımızın mazotunu karşılamak suretiyle belediyemizden araç tahsis edilmektedir.
7-DEFİN RUHSATI ALMADAN CENAZEMİ YIKAYIP HAZIRLAYABİLİR MİYİM?
Sağlık ekibi cenazeyi görüp gerekli işlemleri yaptıktan sonra ölüm raporu tanzim edilir ve cenaze defin için hazırlanır. Eğer bu kurala uyulmazsa vatandaş açısından kanuni sıkıntılar doğar.
8-YURTDIŞINDA VEFAT EDEN VATANDAŞ iÇiN HANGİ iŞLEMLER YAPILIR?
Yurtdışında vefat edenler için yakınları tarafından getirilecek “Hudut ve Sahiller Genel
Müdürlüğü izin belgesi” ile uygun evraklar tanzim edilerek işlemler yapılır.
9-VEFAT EDEN, KİMSESİZ VE FAKİR BİR VATANDAŞIN DEFİN İŞLEMLERİ NASIL YAPILMAKTADIR?
Vefat eden kişi için Muhtarlıktan alınacak fakirlik ilmuhaberi ve nüfus cüzdanı ile Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü Cenaze İşlemleri Birimi’ne müracaat edilmesi gerekir.
10-ÖLEN KİŞİNİN NÜFUS KAYDININ DÜŞÜMÜ İÇİN NASIL İŞLEM YAPILIR?
Defin raporu Belediyemiz tarafından verilmişse 10 gün içinde nüfus düşümü için, İlçe Nüfus Müdürlüğüne Belediyece resmi yazı ile bildirilir.
11-DEFİN İŞLEMLERİ İÇİN ÖLÜM RAPORUNU BELEDİYE HARİCİNDE BAŞKA KURUMLARDAN ALINABİLİR MİYİM?
Ölüm raporu resmi hastanelerden, özel hastanelerden, tıp merkezlerinden, polikliniklerden, Alo 188 den resmi mühürlü ve doktor kaşeli olarak tanzim edilir. Bu belge tekrar kurumumuz doktorları tarafından onaylanır.
12- BİR EVCİL HAYVAN SAHİPLENDİM. NELER YAPMALIYIM?
Hayvan bir Pet Shop tan alınıyorsa ;Veteriner Hekim tarafından sağlıklı olduğuna dair kayıtları mutlaka sorgulanmalıdır.Menşei belli olmayan hayvanın satın alınmaması gerekir.Düzenli olarak periyodik aşılamalarının ve anti paraziter ilaç uygulamalarının yapılması için bir Veteriner Hekimine götürülmesi gerekir.
13-EVCİL HAYVAN POLİKLİĞİNİZDE NE TÜR HİZMETLER SUNULMAKTADIR?
Polikliniğimizde Genel klinik muayene , periyodik kedi ve köpek aşılamaları ,Anti Paraziter ilaç uygulaması için tedavi planı tertip edilmesi şeklinde hizmetler verilmektedir.
14-HAYVAN ISIRMASI VE TIRMALAMASI DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?
Vücudun ısırılan bölgesi bol sabunlu suyla yıkanır üzeri kesinlikle kapatılmadan ve vakit geçirmeden en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekir. Isıran hayvanın sahipli ya da sahipsiz olduğuna bakılmaksızın konu   Mamak Belediye Başkanlığı Sağlık İşleri Müdürlüğü Veteriner Hizmetleri Birimine iletilmelidir. (Hürel mah. 4 cad. Öğretmenler parkı içi –Telefon: 550 70 68)
15-BAŞIBOŞ HAYVANLAR İLE İLGİLİ ŞİKAYETİMİ NASIL VE NEREYE YAPABİLİRİM?
444 0 149 numaralı telefonu arayabilir, e-mail yoluyla veteriner@mamak.bel.tr adresine veya Beyaz Masa modülüne başvurabilir, şahsen Hürel Mh. 4. Cad. Öğretmenler Parkı içinde bulunan Mamak Belediyesi Evcil Hayvanlar Polikliniğine şikayetinizi iletebilirsiniz.
16-YAKALANAN SOKAK HAYVANLARI NE TÜR İŞLEMDEN GEÇİRİLİYOR?
”5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu” gereği sokak hayvanları yakalanarak aşılanıp, kısırlaştırılmakta, kayıt altına alınarak, küpe takılarak alındığı yere geri bırakılmaktadır. Belediyemizin hayvan barınağı yapımına devam edilmektedir.
17-EVCİL HAYVANIMI EVİMDEN ALDIRTIP TEDAVİ ETTİRME İMKANIM VAR MI?
Evcil hayvanınızı şahsen getirmeniz durumunda tedavisi yapılır ancak ekiplerimiz tarafından hayvanınızın evden alınması hizmeti verilmemektedir.
18-İLAÇLAMA
*İlaçlama programımız gün aşırı yapılmaktadır.
*Kene ilaçlamalarımız talepleriniz doğrultusunda istenildiği zamanda yapılabilmektedir.
*LARVA İLAÇLAMASI: Larva İlaçlaması Mart Ayında Başlayıp Mayıs Aylarında Bitmektedir.    Larva İlaçlamasının Yumurtalar Oluşmadan Yapılması Gerekir. Larva Oluşmadan Yok Edilir.
*UCKUN İLAÇLAMASI: Uckun İlaçlaması 15 Nisan’da Başlayıp 15 Ekim’e Kadar Devam Eder.
* Program dahilinde , ULV dumanlama yöntemiyle Zoonoz ( Hayvansal ) hastalıkların oluşumunu önlemek amacı ile vektöre karşı ilaçlama yapılmaktadır.
İlaçlama için iletişim numaraları:
444 0 149