CANLI YAYIN

Temizlik İşleri Müdürlüğü

 

1-CADDE VE SOKAK TEMİZLİĞİ
Katı atıkların toplanması ve düzenli depolama alanlarına taşınması görevi 5216 ve 5393 sayılı kanunlara göre Büyükşehir sınırları içindeki ilçe veya ilk kademe belediyelerinin sorumluluğundadır.
Bu bağlamda Müdürlüğümüz kendi personeli ve özelleşen alanlarda tedarikçi firma personeli ile; 16.126 Hektar alana sahip 431.083 nüfuslu, 1 Belde, 62 Mahalle, 100 Bin Konut 6 Bin işyeri, 175 Cadde ve 2637 Sokaktan oluşan ilçemizin tüm cadde ve sokaklarındaki çöp toplama, süpürge ve temizlik faaliyetlerini, kesintisiz olarak günlük, haftalık ve aylık programlar dâhilinde yapmaktadır.
Belediyemizin yetkisinde olan evsel nitelikli katı atıkların toplanması ve nakli sırasında meydana gelebilecek olumsuzlukların önlenmesi ve çevre- katı atık etkileşimi konusunda halkın bilinçlendirilmesi amacıyla, bireylerde kalıcı davranış değişiklikleri oluşturacak ve bireylerin çözümde aktif katılımlarını sağlayacak, halkın her kesimine yönelik, çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz.   
Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için çöplerinizin standartlara uygun , ağzı sıkıca kapatılmış plastik poşetler içerisinde 20.00 – 21.00 saatleri arasında çıkartılması gerekmektedir.
Aksi takdirde zamansız çöp çıkaranlar hakkında ilgili kanun hükümleri gereğince cezai işlem uygulanacaktır.
 
Cadde ve Sokak Temizliği, temizlik görevlileri ve çöp araçları ile ilgili şikayetleriniz için ;
444 0 149
550 75 37
 
 
2- GERİ DÖNÜŞÜM
           
            İlçemizde oluşan geri kazanılabilir ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanmasını ve ekonomiye tekrar kazandırılmasını sağlamak amacı ile “Mamak Geri Kazanım Projesi” halihazırda Mamak Belediyesi, ITC (Invest Trading &Consulting AG) ve ÇEVKO Vakfı işbirliği ile yürütülmektedir.
Geri dönüşümlü olan cam, metal, plastik, kağıt-karton atıkları çöpten ayrı olarak,dağıtılan özel kutular ile haftanın belirli günlerinde, tahsis edilen araçlar ile toplanmakta olup, şu an için pilot bölge ile sınırlı bu projenin tüm Mamak genelinde uygulanması hedeflenmektedir.
Ancak projeye gönüllü olarak katılmak isteyen okul, sağlık ocağı, site yönetimi, kurum , kuruluş vb yerlere öncelik verilmekte ve Temizlik İşleri Müdürlüğüne şahsen veya telefonla başvuru yapılması halinde, sisteme dahil edilen yerlerden, verilen eğitim sonrası ambalaj atıkları düzenli olarak toplanmaktadır.
 
Geri Dönüşüm Projesi ile İlgili İstek ve Şikayetleriniz için ;
444 0 149
550 75 37
 
4-HAFRİYAT ATIĞI VE DİĞER KİRLETİCİLER
           
Bölgemiz sınırları içerisinde Çevre Kirliliğine sebep olan hafriyat atıkları, bitkisel atık yağlar, koku kirliliği ve görüntü kirliliği ile ilgili istek ve şikayetlerinizi Temizlik İşleri Müdürlüğüne iletebilirsiniz.
İstek ve Şikayetleriniz için ;
 
444 0 149
550 75 37